+3 votes
414 views

Po du me bo ni program me netbens me window qe muj me bo loj ose dishka kshtu qysh osht ma let?

in Informatike nga (520 points)   | 414 views

3 Answers

+1 vote
Best answer

Shko:
File | New Project | Next | Finish
Pastaj:
File | New File tek lista Categories selekto Swing GUI Forms pastaj tek dritarja tjeter ne te djathte selekto JFrame Form, pastaj shko Next > edhe Finish.
Pastaj aty te shfaqet dizajni i windowit, ne te djathte e ke Palette ku i ke elementet e windowit, dhe me maus mundesh me i kap dhe me i vendose ne window, ku te duash.

ps. Sben keq nese e sheh edhe ndonje tutorial te mire :p , do ta sugjeroja ne youtube, sheno "thenewboston Java tutorial" pastaj aty vazhdo .

nga Mjeshtër (5.1k points)  
selected nga
Falminder shum shum
0 votes

si fillim meso bazat e perdorimit dhe me pas ne youtube ke materiale plot me te msu sesi te ndertosh programe apo lojra te thjeshta.

nga Mjeshtër (7.4k points)  
0 votes

Menyra me e mire eshte duke perdorur Visual Studio me gjuhen e programimit C#. Kerko ne google dhe youtube, ke disa tutoriale dhe mund te krijosh ate qe deshiron!

techalb

nga Specialist (3k points)  
une me java po du me msu po faleminder :)
Mirë se vini në mepyet.al, forumi ku mund të bëni pyetje dhe merrni përgjigje nga anëtarët e tjerë të komunitetit.

 1. Akira

  140 pikë

 2. BettinaBray3

  100 pikë

 3. suryacin

  100 pikë

 4. JaimieMargar

  100 pikë

Dhurata mujore
1. Vendi pare: Profesor
2. Vendi dyte: Mjeshtër
3. Vendi 3: Student

69 në linjë
0 Antar dhe 69 mysafir
Vizitat sot : 5932
Vizitat e djeshme : 9623
Të gjitha Vizitat : 1394378